| Neset Ertas | İletişim | Tavsiye Et | Tema :

Neset Ertas...


HeRkEsE İyİ Akş@Ml@R[edaedaeda]  -  :))))[edaedaeda]  -  : D :D :D [edaedaeda]  -  Bayramin Mubarek Olsun baba... Ellerinden operim[ admin ]  -  Sende Haykır

  Menü

Anasayfa

Forum

Yazılar

Dosyalar

Haberler

Üyeler

Sohbet

Resimler

Videolar

Oyunlar

Animasyonlar

Firmalar

Ziyaretçi Defteri

Arama

İletişim

Kadromuz


  Tarihte Bugün

  Ziyaretçi Defteri
»  necati özdemir
»   yok
»  24.08.2013 20:49:35
»  rok dinleyip basimi sallayacagima , pop dinleyip popomu sallayacagima, neset baba dinler ,dünyayi sallarim ulennnnnnnnnnnnn.
 
»  murat çakır
»  p.l.a.y.b.o.y.50@hotmail.com
»  18.07.2013 16:53:29
»  mekanın cennet olsun neşet baba ustaların ustası senin gibi birisi gelirmi acaba
 
»  Birol YILMAZ
»  bbbyilmaz@gmail.com
»  25.05.2013 23:27:37
»  Ankara Gençlik Parkında ilk sahneye çıkmıştı... Koşarak sahneye çıktım ve yanaklarından ÖPTÜM... Onun çok büyük sanatçı olduğunu daha o anda anlamıştım... Onun gibi bir sanatçı bir daha gelmez... O Türkülerimizde bir OKUL YARATMIŞTIR, bir ÜSLUP yaratmıştır ki taklit edilmesi bile son derece ZORDUR... Ona erişmek isteyen pek çok gencimiz olacaktır inşallah... NUR İÇİNDE YAT büyük USTA...
 
»  fernando muslera
»  jhjugkf
»  21.05.2013 13:19:38
»  Galatasaray
 
»  METİN AMEZ
»  metinanez@hotmail.com
»  03.05.2013 14:26:58
»  BÜYÜK USTA BOZKIRIN TEZENESİ ALLAH GANİ GANİ RAHMET EYLESİN MEKANIN CENNET OLSUN
 
»  asdasd
»  dsadasd@hotmail.com
»  08.04.2013 20:23:52
»  asdfsdf
 
»  Sadık boyraz
»  Sadkboyraz@hotmail.com
»  02.01.2013 18:47:13
»  Usta sen söyledikçe benim içim yanıyor mekanın cennet olsun
 

Mesaj Oku

Sizde Yazın


  Neşet Ertaş ne söylüyor?
    Haberler
      
Neşet Ertaş Güncel
              Neşet Ertaş ne söylüyor?Ekleyen :  admin
Tarih :  3.11.2010
Okunma :  6714
Haber Ekle

 
O, bu milletin mayasındaki sevgi, vefa ve hoşgörünün capcanlı bir kanıtıdır.  
  
Toplumları ayakta tutan, onları  beraber ağlatıp beraber güldüren, vicdanları hep iyiye, güzele, sevgiye, kardeşliğe çağıran değerler vardır. Unutulmayan, unutulmayacak olan, yerine kimselerin konulamayacağı değerler... Neşet Ertaş da bunlardan biridir bizim için. Sesiyle, nefesiyle, sazıyla, avazıyla, dağ gibi gönlü, vatan kadar sevgisiyle yürek ülkemizin en hoş sedalarından biri olarak ebediyete kalacak değerlerimizden biridir Neşet Ertaş.

Bu milletin özünde, mayasında; sevgi, vefa ve hoşgörü olduğunun capcanlı bir kanıtıdır. Nedir O’nu bu denli bizim yapan, hepimizin yapan şey? O’nu yöreselden evrensele taşıyan, yeri doldurulamaz yapan nedir? İşte bunu konuşmalı, bunu düşünmeliyiz. Neşet Ertaş, daha mızrabı sazına değdiği ilk anda “bu Neşet Ertaş’tır” dedirten bir halk ozanı, bir müzik dehasıdır.

Evvela bir hikâyesi vardır O’nun. Sanatta ve toplum nazarındaki üstün mevkiinin bedelini ödemiş, çilesini çekmiştir. 1938 yılında Kırşehir’in Kırtıllar Köyü’nde başlayan, şiirle, sözle, türküyle, bunların yanında bin bir meşakkatle, kahırla dolu 72 yıllık bir ömür... Her şeye rağmen halkının, sevenlerinin karşısına hep tebessümle; pozitif, kucaklayıcı bir şekilde çıkmasını bilmiş bir çınardır Neşet Ertaş.

Müzik yaşamı belki daha doğar doğmaz ve en çok da babası, ustası, yoldaşı Muharrem Ertaş’ın etkisiyle başlamıştır. 14 yaşına kadar O’nun yanında düğünlere gidip gelmiş, bir müddet keman da çalmış ve kısa sürede yeteneğiyle kendisini fark ettirmeyi başarmıştır. Zira O’nun için çalıp söyleyebilmek aç kalmamak ya da köçeklikten kurtulmak için tek çaredir. Sanatının büyüklüğünde bu da önemlidir.

Neşet Ertaş halk müziğimize birçok eşsiz eser armağan etmekle birlikte Muharrem Ertaş, Hacı Taşan, Çekiç Ali gibi Kırşehir yöremizin diğer büyük sanatçılarının eserlerini de yepyeni bir düzen ve yorumla daha da kalıcı hale getirmiş ve onları kendi müzik üslubuyla harmanlamıştır. Keskin türkülerini, bozlağı ülkemize ve hatta dünyaya duyurmuştur. Bir türküyü her söyleyişinde adeta ona yeni bir ruh kazandırır Neşet Ertaş. O’nun müziğimizdeki yerini ve açtığı çığırı görmemek mümkün mü? Bugün birçok halk müziği sanatçısı kendisine en büyük örnek olarak O’nu seçmekte, albümlerini O’nun türküleriyle doldurmaktadır. Ve bugün özellikle İç Anadolu yörelerinden halk ozanları arasında artık en iyi olmak değil, Neşet Ertaş’a en çok yaklaşmak yarışı vardır. Tatlı bir rekabettir bu.

Besteciliğinin yanında Garip mahlasıyla yazdığı şiirler de önemlidir. Yazdıklarında öne çıkan başlıca tema “sevgi”dir. Bir davası vardır Neşet Ertaş’ın; sevgi davası. İnsanların kalplerine sevgiyi nakış nakış işlemeye adamıştır sanatını ve hayatını. Bu yönüyle Yunus’un, Mevlana’nın izinde gibidir. Dili, dini, ırkı, siyasi görüşü, meşrebi ne olursa olsun bir insanlığa yüreğini açabilmiş, Hakk’ı gerçek seven ender sanat adamlarındandır.

“Gel sevelim sevileni, seveni/ Sevgisiz gönüller gülmüyor cânım/ Nice gördüm dizlerini döveni/ Giden ömür geri gelmiyor cânım”

demiş, karşısındakilere mümkün olduğunca gönül koymamış, hatayı, günahı hep kendinde görmüştür. Anlayan, gören için çok şeydir Neşet Ertaş. Bağlamasıyla özdeşleşmiş, onunla dost olmuş, dertlenince onunla beraber ağlamıştır.

Türkülerinde bir yaşanmışlık, özümsenmişlik vardır. Büyük sanat adamlarının çoğunun eserlerinde görülür bu. Yaşanmışlık sanat eserinin etkisini ve kalıcılığını artıran yegane unsurlardandır çünkü. Nitekim Neşet Ertaş’ın “Yazımı Kışa Çevirdin”, “Evvelim Sen oldun Ahirim Sensin”, “Kendim Ettim Kendim Buldum”, “Hata Benim, Günah Benim, Suç Benim” gibi en güçlü aşk türküleri eşi Leyla Ertaş’la ayrılmasından sonraya rastlar. Sanat hayatına bir hastalık sebebiyle uzun bir dönem ara vermek zorunda kalmış, bir dönem adı unutulacak olmuş fakat eserleri hep dilden dile gönülden dönüle dolaşmıştır.

Geçtiğimiz günlerde konserlere veda edeceği haberini almıştık. Bu acı bir habedi Neşet sevdalıları için. Neyse ki bu yüce gönüllü adam sevenlerinin ısrarına dayanamayıp 70’i aşan yaşına rağmen yine konserlere devam kararı aldı. Kendisine teşekkürlerimizi sunuyor ve en yürekten dualarımızla “Allah seni başımızdan eksik etmesin” diyoruz.

Bugün genel itibariyle hak ettiği itibar ve hürmeti görmüştür Neşet Ertaş. Ama maalesef son yıllarda cahilliğiyle övünen sanatçılar türer oldu. Bunlardan birinin geçenlerde “ben Neşet Ertaş’ı tanımıyorum” deyip tepkileri üstüne çektikten sonra hızını alamamış olacak ki bir de “Neşet Ertaş sayemde ünlü oldu” anlamında sözler söylediğini işittik. Çok üzüldük. Her kimse esefle kınıyoruz. Buradan bütün Türk gençliğine Neşet Ertaş’ı daha iyi tanımalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü O büyük bir sanatkar, çünkü O yüce yürekli bir adam, çünkü O hepimizin Neşet Ertaş’ı… 

MEHMET DEVELİ / WWW.HABERKULTUR.NET

     

  Yorumlar

Yorum Gönderebilmek İçin Üye Olmalısınız!  Üyelik


  Hava Durumu


  Köşe Yazıları

  Takvim

  Anket
Sitemizi Nasil Buldunuz?
   idare eder - 69 - %13
   iyi - 191 - %35
   kotu - 288 - %53
Toplam Oy: 548

  Reklam Alanı