| Neset Ertas | İletişim | Tavsiye Et | Tema :

Neset Ertas...


HeRkEsE İyİ Akş@Ml@R[edaedaeda]  -  :))))[edaedaeda]  -  : D :D :D [edaedaeda]  -  Bayramin Mubarek Olsun baba... Ellerinden operim[ admin ]  -  Sende Haykır


     Neset Ertas Forum
         Hacı Taşan
                 Hacı Taşan (Mahalli Sanatçı ve Kaynak Kişi)


Kullanıcı:  
Şifre:   
 Bu Konuyu 0 Kişi Beğenmiş. Beğenenleri Göster | Konuyu Beğen

  Konu admin tarafından 14.11.2010 21:10:37 tarihinde açıldı.

admin   
[ Genel Sorumlu ]
  Mesaj Sayısı: 0
Konu Sayısı: 8
Rep Puanı: 1

Şehir: Kırşehir
Cinsiyet:
Ruh Hali:
Hacı Taşan (Mahalli Sanatçı ve Kaynak Kişi)

1930'da doğan taşan, aslen kırtıllar köyünden. kırtıllar o yıllarda "abdal" aşiretinin en yoğun olarak yaşadığı köylerden biri. büyük bozlak ustası muharrem ertaş da buralı ve neşet ertaş'ın da doğum yeri kırtıllar. bu yoksul köyün toprakları hiçbir zaman insanlarını varlıklı kılmaz, fakat dünyanın en zengin nağmelerini içeren, en içli, en yanık türkülere can verir. bozkırın ortasındaki bu fukara köy, anadolu halk müzikleri içerisinde en orjinal renk ve anlatıma sahip bir tür "anadolu blues"u olarak nitelendirilebilecek bir müziğe, abdal/aşiret müziğine kaynaklık eder.

bugün artık terkedilmiş metruk bir köy görünümündeki kırtıllar'ı, başta ekmek parası derdi olmak üzere, çeşitli sebeplerle zaman içinde herkes terk eder. hacı taşan'ın babası abdullah çavuş'da o yıllarda hacelobası'ndan evlendiği için oraya göçer. bağlamayı çok seven bir ana ile, yörenin ünlü davulcularından olan abdullah çavuş'un dört çocuğundan biri olan hacı taşan, oniki yaşlarında başlar saz çalmaya. babası, o zamanlar yörenin en namlı ustalarından olan yusuf usta'ya iyi bir saz yaptırır ve tutar elinden küçük hacı'nın, o günlerde seyfeli(daha sonra barak) köyünde oturan üstad muharrem ertaş'a çırak verir. ve böylece hacı taşan, bu müziğin tek ve en etkili eğitim/öğretim şekli olan bir ustanın yanında çıraklığa başlar.

muharrem ertaş'ın çırağı

muharrem ertaş, hacı taşan'ı yanına alarak bugün hala bu müziğin hem öğrenildiği hem de en çok icra edildiği mekanlar olan düğünlere götürür. "düğün çalgıcılığı" onlar için çoğu zaman tek ve en önemli meslektir. yeri gelmişken önemli bir konuyu bir cümleye vurgulamakta yarar var: çoğu zaman bu düğünlerdeki aşırı içki ve sefahat ortamı bu insanların ruhen ve bedenen hızla yıpranmalarına ve dolayısıyla genç yaşlarda ölüme sebep olmakta. merhum hacı taşan 1983'te vefat ettiğinde 53 yaşında idi. bu geleneğin bir başka usta sanatçısı merhum çekiç ali 39 yaşında vefat etti. bunun özellikle "ustalar" arasında adeta bir kader gibi benimsendiğini tesbit ettiğimizi belirtelim. (abdal aşireti ve bozlaklar konusunda daha geniş için kalan müzik'in "arşiv serisi"nde yayınlanan "kalktı göç eyledi"adlı muharrem ertaş albümünün kitapçığına bakılabilir.)

 
İmza Yok

Mesajı Yetkiliye Bildir    

Etiketler

Burda Paylaş: Mr. Wong Burda Paylaş: Oneview Burda Paylaş: Linkarena Burda Paylaş: Folkd Burda Paylaş: Digg Burda Paylaş: Del.icio.us Burda Paylaş: Facebook Burda Paylaş: Reddit Burda Paylaş: Jumptags Burda Paylaş: Simpy Burda Paylaş: StumbleUpon Burda Paylaş: Slashdot Burda Paylaş: Propeller Burda Paylaş: Furl Burda Paylaş: Yahoo Burda Paylaş: Spurl Burda Paylaş: Google Burda Paylaş: Blinklist Burda Paylaş: Blogmarks Burda Paylaş: Diigo Burda Paylaş: Technorati Burda Paylaş: Newsvine Burda Paylaş: Blinkbits Burda Paylaş: Ma.Gnolia Burda Paylaş: Smarking Burda Paylaş: Netvouz


  Benzer Konular
     Konu

Açan

Okunma Cevap

 Hacı Taşan (Mahalli Sanatçı ve Kaynak Kişi)

admin

6709 0