| Neset Ertas | İletişim | Tavsiye Et | Tema :

Neset Ertas...


HeRkEsE İyİ Akş@Ml@R[edaedaeda]  -  :))))[edaedaeda]  -  : D :D :D [edaedaeda]  -  Bayramin Mubarek Olsun baba... Ellerinden operim[ admin ]  -  Sende Haykır


     Neset Ertas Forum
         Abdallar
                 Abdallar


Kullanıcı:  
Şifre:   
 Bu Konuyu 0 Kişi Beğenmiş. Beğenenleri Göster | Konuyu Beğen

  Konu admin tarafından 14.11.2010 21:15:46 tarihinde açıldı.

admin   
[ Genel Sorumlu ]
  Mesaj Sayısı: 0
Konu Sayısı: 8
Rep Puanı: 1

Şehir: Kırşehir
Cinsiyet:
Ruh Hali:
Abdallar

Gerek konar göçerlikleri, gerekse yaptıkları işler. Bazı yerleşim yerlerinde dışlanmaları. Toprak edinmeye çalışmamaları, yaptıkları işin rağbet görmemesi, kendi aralarındaki çelişkiler gibi birçok nedenle Abdallar sürekli yer değiştirmişler.

Bulundukları kent ve kasabalardaki en uç, en elverişsiz yerleşim yerleri genellikle Abdallara ait.

Birçok yerleşim yerinde, çalgıcılık dışında işler yapan Abdallar ekonomik yönden güçlenmişler. Bu kesim, Abdallığını çoğu yerde gizliyor. Çalgıcılık, bohçacılık, sepetçilik gibi işler yapan Abdalların oturdukları evler, alabildiğine elverişsiz, baraka, gecekondu arası yapılar.

Toprak edinmede geç kalmaları ve yaptıkları işler nedeniyle sık sık yerleştikleri köy, mahalle ve mezralar boşalıyor. Ya topluca bir yere ya da değişik yerlere yerleşiyorlar. Onun için dün Abdal köyü denilen yerde karşınıza Abdal çıkmayabilir. Çingene olarak tanınan topluluk da birçok yerleşim yerinde Abdallarla iç içe yaşıyor. Kürt Abdalı diye anılan grup için ise Abdallar; onlar Abdal değil, ancak aynı işi yaptıkları için öyle anılıyorlar diyorlar.

Kırşehir
Abdalların yoğun olarak yaşadıkları yerlerden biri de Kırşehir. 1940 yıllarında Kırşehir'e bağlı Yağmurlu köyünden Kırşehir Bağbaşı mahallesine gelmişler. Gelenlerden bir boy Deveciler. Kırşehirde Kürt Abdalı denilen bir grup var. Abdallar, bunların Abdal olmadığını Bozok'tan gelme olduklarını, alaturka saz çaldıklarını, düğün çalgıcılığının geçerli olduğu bir dönemde çalgıcılık yaptıklarından toplum onları Abdal-Kürt Abdal’ı diye adlandırdığını belirtmekteler.

Kırşehirde yaşayan Abdallar cem törenlerini unutmuş gibiler. Önceleri dedeleri Yozgat’tan gelirmiş. Dedelerine “Tozlular” derlermiş. Ayrıca bu dedelere “Yeşil Bağ Yakan” sülale de derlermiş. Kırşehir Akpınar ilçesi Gırtıl köyü tamamen Abdallardan oluşmuş. Neşat Ertaş’ın annesi de bu köyden.

Türkmen geleneklerini halk arasında en iyi taşıyıcı Abdallar. Araştırmacı eski Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Adnan Yılmaz “Dadaloğlu’na, Karacaoğlan’a yeni bir renk vermişler”diyor. Cem yapılamamasına tek neden dede yokluğu. Dernek ve vakıflara kızıyorlar.

"Eskiden düğünlere giderken sazımızı saklardık" diyorlar. Bir düğün sahibi yıllar önce çevresindekilere:

– Abdalları mı getirdiniz? Çalgısız yapamaz mıydık, der.

Aynı kişi 15 yıl kadar sonra çocuğunun düğününde;

– Artık torunum saz çalıyor. Ninesinin de ayağı gidiyor, demiş.

Kendilerini kabul ettirmiş olmaktan mutlular.

Keskin (Kartalın Beli)
Halk Ozanlığı geleneğini sürdürenlerden Keskinli Haydari; Keskin’in eski adı Kartalın Beli’dir diyor. Eskiden Ankara-Bâlâ'dan Tozluoğulları adlı dedeler gelir cem yaptırırmış. Uzun süredir gelmiyorlarmış. Keskin'de yaşayan Abdalların tümü müzisyenlik yapıyor.

Öne çıkmış çalgıcılar;
Hacı Taşan Sazcı
Seyit Çevik Kemancı
Erol Cöke Kemancı
Metin Öge Zurna-kaval
Haydar Barın Zurnacı
Şinasi Barın Zurnacı

Kendi dışındakiler Abdalları Türkmen Abdalı diye çağırıyor. A
rıca Keskinli Abdallara Savruklu Abdalı da diyorlar. Bir kısmı Denek Abdalı. Buraya Sivas ve Ankara Balışeyh’ten gelmişler. 150 yılı aşkın Keskin'de oturuyorlar. Keskin'de eskiden devecilik yapan Abdallara Kaçaköşekliler diyorlarmış.

 
İmza Yok

Mesajı Yetkiliye Bildir    

Etiketler

Burda Paylaş: Mr. Wong Burda Paylaş: Oneview Burda Paylaş: Linkarena Burda Paylaş: Folkd Burda Paylaş: Digg Burda Paylaş: Del.icio.us Burda Paylaş: Facebook Burda Paylaş: Reddit Burda Paylaş: Jumptags Burda Paylaş: Simpy Burda Paylaş: StumbleUpon Burda Paylaş: Slashdot Burda Paylaş: Propeller Burda Paylaş: Furl Burda Paylaş: Yahoo Burda Paylaş: Spurl Burda Paylaş: Google Burda Paylaş: Blinklist Burda Paylaş: Blogmarks Burda Paylaş: Diigo Burda Paylaş: Technorati Burda Paylaş: Newsvine Burda Paylaş: Blinkbits Burda Paylaş: Ma.Gnolia Burda Paylaş: Smarking Burda Paylaş: Netvouz


  Benzer Konular
     Konu

Açan

Okunma Cevap

 Abdallar

admin

7520 0